Gibanje Izzivi odprte scene se je začelo v maju 2017 kot odziv na pozive občanov, občine in drugih lokalnih akterjev na ureditev moteče uporabe javnih prostorov s strani uporabnikov različnih organizacij s področja drog in brezdomstva (nekateri med njimi tudi niso uporabniki nobene izmed nevladnih organizacij). Prav tako lahko gibanje razumemo kot odziv na potrebe uporabnikov, ki te prostore zasedajo; zaposleni v nevladnih organizacijah namreč že nekaj časa prihajajo do ugotovitev, da sistem z obstoječimi programi in načini obravnave uporabe drog, zasvojenosti, brezdomstva in drugih težav tako uporabnikov drog, kot tudi drugih, ki sobivajo z njimi, ne odgovarja zadostno.
Pri svojem delu se neposredno srečujejo z uporabniki, njihovimi težavami in sistemskimi preprekami na poti reševanja težav, tako posameznikovih, kot skupnostnih. Hkrati pa so prav delavci in delavke nevladnih organizacij pogosto tudi tiste, ki poslušajo o težavah prebivalcev sosesk, v katerih se dogaja odprta uporaba drog in drugih njim motečih vedenj ter načinov druženja oseb, ki uporabljajo droge. Ker nevladni sektor s trenutnimi programi, ki so na voljo, sam nikakor ne more odgovoriti na opisane težave, je namen gibanja nekajkrat letno vzpostaviti dialog vseh vpletenih v problematiko odprte uporabe drog v lokalni skupnosti ter na ta način osvetliti probleme z vidika različnih akterjev (na državni in lokalni ravni) in uporabnikov javnih prostorov, skupaj iskati ustrezne načine reševanja problematike (npr. po vzoru primerov dobrih praks iz tujine, prilagojenih lokalnim specifikam) in možnosti implementacije predlogov ter spremljanja izvedbe dogovorov sklenjenih na srečanjih. Gibanje deluje na predpostavkah, da gre za kompleksno problematiko, tako z vidika skupin uporabnikov drog, ki se družijo na odprtih javnih prostorih in raznolikosti njihovih potreb (starejši uporabniki, mlajši uporabniki, …), kot tudi različnosti potreb drugih uporabnikov javnih prostorov, poleg tega komunikacijo in iskanje rešitev pogosto ovirajo različni strahovi in predsodki, zato je potrebno poiskati ustrezne načine komunikacije in sodelovanja med vsemi vpletenimi (tako na državni, kot tudi lokalni ravni) ter v proces vključevati tudi osebe na odločevalskih mestih.
V letu 2017 so potekala srečanja v Ljubljani, Kopru in Novi Gorici, v letu 2018 pa so se nadaljevala srečanja deležnikov v Ljubljani. Posamezni akterji so na podlagi sklepov sestankov izvedli načrtovane aktivnosti. Zveza NVO je tako avgusta pripravila oceno stanja in potreb po nadgradnji in vzpostavitvi novih programov za različne ciljne skupine. Skupaj s Fakulteto za socialno delo in Pedagoško fakulteto je decembra organizirala konferenco z mednarodnim sodelovanjem z naslovom Zdravstveno in socialno varstvo z roko v roki pri obvladovanju izzivov »odprte scene« ter še eno mednarodno konferenco z naslovom Varnost za vse – izzivi “odprte scene” v aprilu 2019. Ministrstvo za zdravje je maja 2018 organiziralo sestanek ožje skupine glede problematike velike koncentracije uporabnikov Centra za preprečevanje in zdravljenje odvisnosti v okolici Zdravstvenega doma Ljubljana-Center. Mestna občina Ljubljana je julija organizirala okroglo mizo z naslovom Spopadanje z nedovoljenimi drogami v Ljubljani ter v januarju 2019 vzpostavila delovno skupino za reševanje problematike nedovoljenih drog v Ljubljani. Pri vseh navedenih dejavnostih so sodelovali tudi predstavniki nevladnih organizacij.